Naujiena

Burnos higienos programa Marijampolės ugdymo įstaigose

Lietuvoje kas antras vaikas iki trejų jau turi sugedusių dantų, o pasiekus ikimokyklinį amžių, dantų ėduonies sukeltų problemų turi jau 94 proc. šios amžiaus grupės vaikų. Vaikų burnos sveikatos situacija Lietuvoje yra viena prasčiausių ES, ir tai yra bendro aplaidumo – tiek valstybės, tiek tėvų ar globėjų – pasekmė, teigia burnos sveikatos ekspertai.


Dantų ėduonis – dažniausia dantų liga paplitusi visame pasaulyje. Epidemiologiniai odontologinę sveikatą atspindintys rodikliai (KPI, dantų ėduonies paplitimas) Lietuvoje liudija apie itin prastą gyventojų burnos sveikatos būklę. VSS IS duomenimis, 2021–2022 mokslo metais tik penktadalio vaikų dantys buvo sveiki. Daugiausiai sugedusių dantų turėjo 8-9 m. amžiaus vaikai.

Apžvelgus ugdymo įstaigas lankiusių vaikų (0–17 m. amžiaus), turinčių sveikus dantis, pasiskirstymą šalies savivaldybėse 2022-2023 m.m., daugiausia tokių mokinių buvo Marijampolės savivaldybėje (43,4 proc.). 

Moksliniais tyrimais buvo įrodyta, kad kontroliuojant vaikų burnos higieną ir ugdant asmens higienos įgūdžius, įmanoma sumažinti ėduonies plitimą ir intensyvumą arba jį visiškai sustabdyti.

Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras Marijampolės ir Kalvarijos savivaldybių ugdymo įstaigose jau bene dešimtį metų iš eilės įgyvendina burnos higienos programą. Šios programos tikslas – ugdyti vaikų dantų valymo įgūdžius bei atkreipti tėvų dėmesį, kad dantų valymas turi būti reguliarus bei kokybiškas ir taip mažinti vaikų ėduonies plitimą.

Visuomenės sveikatos specialistės, pagal iš anksto parengtas metodines rekomendacijas ir mokomąją medžiagą, veda pamokas apie burnos higienos svarbą, praktiškai moko vaikus valytis dantis ir organizuoja tėvelių mokymus, kuriuos veda profesionali burnos higienistė.

Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuras visus pirmokėlius, dalyvaujančius šioje programoje, aprūpina dantų priežiūros priemonėmis, kurios yra pritaikytos jų amžiui.


Paskutinį kartą redaguota: 2024-02-09 23:08