Naujiena

Efektyviausia priemonė koronaviruso prevencijai: žmonių sąmoningumas

Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju koronavirusine infekcija metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. COVID-2019 taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui. Virusas plinta su per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami.
Inkubacinis laikotarpis (t. y. laikotarpis nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 12 dienų. Nors žmonės dažniausiai būna užkrečiami, kai pasireiškia simptomai, įtariama, kad kai kurie žmonės gali perduoti virusą dar iki simptomų atsiradimo.


Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), reaguodama į tai, kad Europoje sparčiai daugėja naujojo koronaviruso (COVID-19) atvejų, patikslino atvejo apibrėžtį ir sustiprino viruso COVID-19 patekimo į Lietuvą prevencijos priemones.

Visų keliautojų, per pastarąsias dvi savaites buvusių ne tik Kinijoje, bet ir Šiaurės Italijos (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos) regionuose, prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą (questionnaire) bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų (likti namuose). Tuo metu, pajutus į gripą panašius simptomus, tokie žmonės nedelsiant turėtų skambinti bendruoju pagalbos tarnybų telefonu 112.

Tuo laikotarpiu darbdavių, kurių įmonėse dirba ar siekia įsidarbinti žmonės, neseniai lankęsi Kinijoje ar Šiaurės Italijoje, prašoma suteikti galimybes jiems dirbti namuose nuotoliniu būdu. Jei to nepavyksta padaryti, tuomet asmenys gali kreiptis į NVSC, kuris organizuos nedarbingumo išdavimą.

Norint pateikti informaciją apie save, reikia kreiptis į NVSC šiais būdais:
tel. nr. 8 5 2124098
el. paštu info@nvsc.lt
arba užpildant formą, kurią rasite čia

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija atkreipia švietimo įstaigų ir jų steigėjų dėmesį į Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijas žmonėms, kurie neseniai grįžo iš Kinijos ar Šiaurės Italijos (Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų) ir prašo švietimo įstaigų leisti darbuotojams bei mokiniams,  jei jie pastaruoju metu grįžo iš minėtų šalių, nesilankyti švietimo įstaigoje, sudaryti sąlygas tokiems mokiniams mokytis nuotoliniu būdu, savarankiškai, darbuotojams – dirbti nuotoliniu būdu. Sprendimus, atsižvelgdamas į konkrečią situaciją, gali priimti įstaigos vadovas.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) viešbučiams ir kitoms apgyvendinimo įstaigoms, priimančioms svečius iš viso pasaulio, įskaitant ir paveiktas teritorijas, rekomenduoja taikyti įprastas prevencines priemones. Rekomendacijas rasite čia.

Kaip saugotis nuo viruso plitimo?

Šiuo viruso plitimo laikotarpiu rekomenduojama: dažnai vėdinti patalpas; nors trumpai,bet dažnai atverti langus; dažnai ir labai kruopščiai plauti rankas, jei nėra galimybės, naudoti dezinfekcines priemones; kuo mažiau liesti akis, nosį ir burną; apsvarstyti kelionių planus, atsisakyti nebūtinų kelionių į šalis, kuriose yra patvirtinti koronaviruso atvejai.

Jei nėra galimybės nusiplauti rankų su muilu ir vandeniu, rekomenduojama naudoti alkoholinius antiseptikus. Rekomenduojamas nauditi ne mažesnės koncentracijos kaip 60-85 proc. koncentracijos alkoholnis antiseptikas.

Gyventojams rekomenduojama vengti atsiskaitinėti grynaisiais pinigais, o rinktis elektronines atsiskaitymo priemones (banko korteles, elektroninę bankininkystę). Jeigu visgi atsiskaitoma banknotais ir monetomis, būtina kuo dažniau plautis rankas, neliesti veido neplautomis rankomis. Tokiu atveju, kai atsiskaitant tenka rankiniu būdu suvesti PIN kodus, taip pat būtina iškart atsakingai pasirūpinti rankų higiena.

Namuose, viešosiose įstaigose, transporto priemonėse, švietimo įstaigose aplinkai valyti ir dezinfekuoti rekomenduojamos koronavirusą veikiančios medžiagos – 0,1% natrio hipochloritas (skiedimas santykiu 1:50, jei naudojamas buitinis baliklis, kurio pradinė koncentracija yra 5%) arba 70% koncentracijos etanolis.

Visus tekstilės gaminius, pavyzdžiui, patalynę, užuolaidas ir kita, rekomenduojama skalbti 90° C temperatūroje su skalbikliu. Jei dėl audinių ypatybių negalima naudoti karšto vandens, skalbiant tekstilę reikia naudoti specialias chemines medžiagas (pavzydžiui, baliklį ar natrio  hipochlorito turinčių produktų, skirtų tekstilės gaminiams).

Lietuvoje nuolatinis valymas ir dezinfekcija užkrečiamųjų ligų židiniuose, esančiuose gyvenamuosiuose būstuose, švietimo ir socialinių paslaugų institucijose, bei asmens sveikatos priežiūros įstaigose atliekamas teisės aktų nustatyta tvarka. Šias procedūras reglamentuoja sveikatos apsaugos ministro 2005 m. gruodžio 5 d. įsakymas Nr. V-946 „Dėl užkrečiamųjų ligų židinių privalomojo aplinkos kenksmingumo pašalinimo tvarkos aprašo patvirtinimo“(https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/TAIS.267790/asr).

Kokie simptomai pasireiškia žmonėms užsikrėtus COVID-19?
Simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai, raumenų skausmai ir nuovargis. Sunkesniais atvejais sukelia plaučių uždegimą, sepsį ir septinį šoką, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Kas labiausiai rizikuoja užsikrėsti?
•    Sveikatos priežiūros darbuotojai, teikiantys medicinos pagalba sergantiems COVID-19;
•    šeimos nariai ir kiti asmenys, artimai bendraujantys su užsikrėtusiais ar sergančiais žmonėmis;
Įtariama, kad infekcija yra pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiems lėtinėmis ligomis.

Ar medicininės kaukės apsaugo nuo koronaviruso?
Medicininės kaukės rekomenduojamos pacientams, kurie kosėja ir čiaudi, kad sulaikytų su lašeliais viruso plitimą aplinkoje. Atkreipiame dėmesį, kad medicininės kaukės viruso nesulaiko ir tuo pačiu neapsaugo nuo užsikrėtimo, jei yra artimas kontaktas.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) medikai primena, dėvėti medicininę kaukę reikia, jei kosėjate ar čiaudėjate, karščiuojate, sunkiai kvėpuojate tam, kad apsaugotumėte sveikus. Jei šių simptomų neturite, dėvėti medicininės kaukės nereikia.

ULAC epidemiologinės priežiūros skyriaus vedėjos gydytojos Galinos Zagrebnevienės teigimu, medicininių kaukių dėvėjimas, kai nėra indikacijų, sukelia klaidingą saugumo jausmą, kuomet gali būti pamirštos kitos svarbios prevencijos priemonės, tokios kaip rankų higiena. Be to, netaisyklingas kaukių dėvėjimas gali sumažinti jos veiksmingumą.

Ar yra gydymas nuo COVID-19 ligos?
Specifinio gydymo nuo COVID-19 ligos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas. Europos vaistų agentūra (EMA) bendradarbiauja su PSO ieškant veiksmingų antivirusinių vaistų ir jų derinių.

Ką reiškia savizoliacija?

✓ nepalikti izoliavimosi vietos 14 d. nuo paskutinės rizikos užsikrėsti dienos (paskutinės buvimo paveiktoje teritorijoje dienos);

✓ nesilankyti viešose vietose, pvz., mokykloje, darbe, universitete, masinio susibūrimo vietose ir kt.;

✓ visą izoliavimosi laiką nepriimti svečių namuose;

✓ kasdien matuoti kūno temperatūrą, stebėti sveikatą ir pranešti jums skambinančiam visuomenės sveikatos specialistui apie atsiradusius sveikatos pokyčius (atsiradus kosuliui, dusuliui, apsunkintam kvėpavimui);

✓ jei įmanoma, maistu ir kitais būtinaisiais poreikiais pasirūpina šeimos nariai ar draugai, kuriems nėra taikomos izoliavimo priemonės. Jei nėra tokios galimybės, rekomenduojama maistą užsakyti į namus.

Ką reiškia artimas kontaktas?

Artimu sąlyčiu laikomas buvimas uždarose patalpose ne didesniu nei 2 metrų atstumu, ne trumpiau kaip 15 min.

Šiuo metu dėl korona viruso rizikingomis šalimis laikomos: Kinija, Honkongas, Iranas, Japonija, Pietų Korėja, Singapūras, Vokietija, Prancūzija, Ispanija ir visa Italija.

Kilus klausimų dėl naujojo koronaviruso galima skambinti visą parą:
+370 618 79984, +370 616 94562, +370 62077547;
koronos karštąja linija 1808
arba
elektroniniu paštu koronavirusas@sam.lt.

Daugiau informacijos galite rasti čia.


Paskutinį kartą redaguota: 2020-03-13 15:20