Naujiena

Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) ragina organizacijas prisijunti prie šios iniciatyvos organizuojant įvairiapuses veiklas. Septintus metus Europoje vykstanti Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė – švietėjiška iniciatyva – išaugo į plačiai pripažintą Europos renginį, kuris vyksta du kartus per metus. Rudens kampanija įprastai vyksta likus savaitei iki Pasaulinės AIDS dienos (gruodžio pirmosios). Šiemet Europos ŽIV ir hepatitų testavimo savaitė truks iki lapkričio 29 d.


Tiek ŽIV infekcija, tiek hepatitų B ir C infekcijos kelis metus ar net dešimtmečius turi besimptomę ligos eigą, todėl žmonės nejaučia jokių simptomų ir nežino, kad yra užsikrėtę, tačiau liga progresuoja. Be to, tokie žmonės gali užkrėsti kitus patys to net nežinodami. Todėl, siekiant padidinti hepatitų ir ŽIV infekcijų išaiškinamumą, Pasaulio sveikatos organizacija ragina gyventojus aktyviau rūpintis savo sveikata, įvertinti savo rizikos veiksnius bei, esant bent menkiausiai infekcijos perdavimo rizikai, kreiptis į medikus arba savarankiškai pasitikrinti dėl ŽIV ar hepatitų atliekant savikontrolės testus, kuriuos galima įsigyti vaistinėse.

Virusinis hepatitas C yra pirma virusinė liga, kuri yra išgydoma, ir kurios gydymas Lietuvoje yra nemokamas, t.y. kompensuojamas iš PSDF.
ŽIV liga – neišgydoma, tačiau medikamentais efektyviai valdoma liga. Jos gydymas taip pat yra nemokamas, t.y. kompensuojamas iš PSDF biudžeto.

Naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, PSO Europos regiono šalyse 82 proc. užsikrėtusiųjų ŽIV asmenų žino, jog užsikrėtę, tačiau Rytų Europos regione šis rodiklis yra žemesnis ir siekia 74 proc. Lietuvoje, šis rodiklis siekia 85 procentus. Pasak Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikų, Lietuvoje dar gali būti apie tris šimtus asmenų, kurie užsikrėtę ŽIV, bet jiems infekcija dar nediagnozuota.

Kur pasitikrinti

Jei manote, kad galėjote užsikrėsti hepatitais ar atitinkate nors vieną punktą, kam rekomenduojama pasitikrinti dėl hepatitų, tuomet kreipkitės į savo šeimos gydytoją, kurie dabar jau turi galimybę paskirti kepenų funkcijos (kepenų fermentų) tyrimus, kurie, esant hepatitų infekcijai, būna pakitę. Nustačius pakitimus, pacientai siunčiami specialistų - gyd. infektologų ar gyd. gastroenterologų konsultacijai, kurie skiria sudėtingus, ligos eigą įvertinančius tyrimus ir, esant atitinkamiems tyrimų rodikliams, skiria gydymą.  Lietuvos medikų teigimu, nuo 2015 m. šalyje įregistravus ir ėmus taikyti naujos rūšies preparatus, pasveiksta net 99 proc. ligonių. O svarbiausia, naujieji vaistai beveik nesukelia šalutinio poveikio.

Dėl hepatito C galima išstirti naudojant greitus testus. Jų yra interneto parduotuvėse ar vaistinėse.

Nuo hepatito B apsaugo skiepai. Norint sužinoti, ar turite imunitetą hepatito B viruso infekcijai, reikia nustatyti, kokį kiekį turite antikūnų prieš paviršinį hepatito B antigeną (anti - HBs).

Jei gaunamas rezultatas yra > 10 TV/l, tuomet imunitetas pakankamas apsisaugoti nuo hepatito B viruso infekcijos. Jei rezultatas < 10TV/l, tada reikia skiepytis.

Jei manote, kad galėjote užsikrėsti ŽIV infekcija ar atitinkate nors vieną punktą, kam rekomenduojama pasitikrinti dėl ŽIV, tuomet kreipkitės į savo šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs situaciją, paskirs reikiamus tyrimus.

arba PASITIKRINK PATS.

VšĮ Marijampolės pirminės sveikatos priežiūros centras prisijungia prie šios iniciatyvos ir nuo lapkričio 22 d. iki lapkričio 29 d. nemokamai atlikinės ŽIV tyrimus.
Dėl tyrimo atlikimo galite kreiptis į įstaigos laboratorijos kabinetą Nr. 234.


Paskutinį kartą redaguota: 2019-11-21 16:38