Naujiena

Lapkričio 18 d. - Europos supratimo apie antibiotikus diena

Antimikrobinis atsparumas atsiranda, kai mikroorganizmai (pvz., bakterijos, grybai, virusai ir parazitai) keičiasi, kuometyra veikiami antimikrobiniais vaistiniais preparatais (tokiais kaip antibiotikai, priešgrybeliniai vaistai, antivirusiniai vaistai, antimalariniai vaistai ir antihelmintikai). Mikroorganizmai, kurie tampa atsparūs vaistams, kartais vadinami „supermikrobai“ ("superbugs").


odėlvaistiniai preparatai tampa neveiksmingi ir infekcijosneišgydomos, todėl padidėja kitų asmenų užsikrėtimo ir infekcijos išplitimo rizika.Antimikrobinis atsparumas pasireiškianatūraliai, bet jį sunkinanetinkamas vaistų vartojimas, pvz., naudojant antibiotikus virusinėms infekcijoms, tokioms kaip peršalimasar gripas, ar antibiotikų pasidalijimassu kitais asmenimis. Vaistinių preparatų trūkumas, neteisingas jų skyrimas, bei prasta infekcijų prevencija ir kontrolė taip pat skatina atsparumą vaistams vystytisir plisti.Koks skirtumas tarp atsparumo antibiotikamsir antimikrobinio atsparumo?Atsparumas antibiotikams atsiranda, kai bakterijos pasikeičia, reaguodamos į antibiotikų, vartojamų bakterinėms infekcijoms (pvz., šlapimo takų infekcijų, pneumonijos, kraujo infekcijų) gydyti, tir jie tampa neveiksmingi. Antimikrobinis atsparumas yra platesnis terminas, apimantis atsparumą vaistams, gydantiems infekcijas, kurias sukelia ir kiti mikrobai, pvz., parazitai (maliarija ar helmintai), virusai (ŽIV) ir grybai (Candida).

Kodėl antimikrobinisatsparumas yra pasaulinė problema?Nauji atsparumo mechanizmai atsirandair plinta visame pasaulyje, keldamigrėsmę gebėjimui gydyti įprastasinfekcines ligas, sąlygodami sunkesnes ligas, jų trukmę, negalias ir mirtį.Neturint efektyvių antibiotikųinfekcijų profilaktikai ir gydymui, didelė rizika kyla dėl medicininių procedūrų, tokių kaip organų transplantacija, vėžio chemoterapija, diabeto valdymas ir chirurgija (pvz., Cezario pjūviai ar klubo pakaitalai).Atsparumas antibiotikamspadidina sveikatos priežiūros išlaidas, nes ilgėja hospitalizacijos trukmė, didėja gydymo išlaidos, atsiranda intensyvesnės priežiūrosporeikis.Kas pagreitina atsparumo antibiotikams atsiradimą ir išplitimą?Atsparumas antibiotikams atsiranda natūraliai laikui bėgant, dažniausiai dėl genetinių pokyčių. Tačiau piktnaudžiavimas jais pagreitina šį procesą. Antibiotikai yra per dažnai vartojami ir jais piktnaudžiaujama kalbant ne tik apie žmones, bet ir apie gyvūnus, kadangi dažnai antibiotikai vartojami be gydytojo rekomendacijos. Antibiotikams atsparūs mikroorganizmaicirkuliuoja tarpžmonių, gyvūnų, aptinkami maisteir aplinkoje(vandenyje, dirvožemyje ir ore). Jie gali plisti tarp žmonių ir gyvūnų, taip pat nuo žmogausžmogui. Prasta infekcijų kontrolė, netinkamos sanitarinės sąlygos ir netinkamas maisto tvarkymas skatina sukėlėjų atsparumą.
Lapkričio 18-24 d. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia Pasaulinę supratimo apie antibiotikus savaitę, kuria siekiama atkreipti dėmesį į atsakingą ir tinkamą antibiotikų vartojimą ir taip padėti stabdyti bakterijų atsparumo antibiotikams plitimą bei išsaugoti antibiotikų veiksmingumą ateities kartoms.
 Šią savaitę Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro iniciatyva lauko ekrnuose bus demonstruojamas video filmukas, raginantis teisingai vartoti vaistus ir saugoti save, sveikatos priežūros įstaigoms, jų pacientams bei savivaldybės gyventojams bus išdalinta aniformacija apie racionalų antibiotikų vartojimą.
Marijampolės savivaldybės mokyklose specialistai mokiniams pasakos apie antimikrobinį atsparumą ir jo įtaką sveikatai.
Pasveikime be antibiotikų!

Paskutinį kartą redaguota: 2019-11-18 11:13