Naujiena

Minime Judėjimo sveikatos labui dieną

Judėjimo sveikatos labui diena minima kiekvienais metais gegužės 10 dieną. Šios dienos minėjimą 2002 metais iniciavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO), siekdama skatinti fizinį aktyvumą ir didinti žinomumą apie jo naudą lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai.


Šią dieną rekomenduojami individualūs, bendruomenių ir valstybių veiksmai, skirti fizinio aktyvumo skatinimui, nes šiandien neabejojama, kad fizinis aktyvumas ar bet kokia kita fizinė veikla turi tiesioginę ir ilgalaikę naudą, sumažina riziką susirgti daugybe ligų, tokių kaip širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, vėžys bei pagerina sveikatą ir gyvenimo kokybę. Net po kasdien atliekamos mankštos žmogus jaučiasi psichologiškai geriau, nes mankšta sumažina stresą ir gerina kognityvines funkcijas.

Judėjimo sveikatos labui dieną PSO skelbia naujausių fizinio aktyvumo tyrimų duomenis. 2023 m. Europos Sąjungoje (ES) atliktų tyrimų duomenys rodo, kad vis daugiau žmonių praleidžia laiką sėdint, tai yra, kas trečias ES gyventojas yra nepakankamai fiziškai aktyvus. JAV atliktų tyrimų duomenimis, tik kas ketvirto suaugusio amerikiečio ir kas penkto moksleivio fizinis aktyvumas atitinka rekomenduojamąjį.

2021 m. atlikto Suaugusių ir pagyvenusių Lietuvos gyventojų faktinės mitybos, mitybos ir fizinio aktyvumo įpročių bei žinių apie mitybą ir fizinį aktyvumą tyrimo duomenimis, beveik kas trečias Lietuvos gyventojas priklauso žemo intensyvumo fizinio aktyvumo grupei ir, deja, didelė dalis respondentų (40,9 proc.) atsakė, kad įprastai sėdėdami praleidžia daugiau nei 6 val. per dieną. Suaugusiųjų gyventojų stebėsenos tyrimo (2022 m.) duomenimis, tik 28,3 proc. suaugusiųjų užsiima energinga fizine veikla bent po 30 min. 5 dienas ir daugiau per savaitę.

2020 m. atliktų vaikų gyvensenos stebėsenos ir mokyklinio amžiaus vaikų fizinio aktyvumo įpročių tyrimų duomenys parodė, kad mokinių fizinis aktyvumas (ne pamokų metu) per pastaruosius metus šiek tiek pagerėjo, tačiau išliko ganėtinai žemas. Kasdien, ne pamokų metu, mankštinosi ar sportavo bent 60 min. per dieną tik kas septintas mokinys. Mokiniai daug laiko – vidutiniškai beveik 7,5 val. per dieną praleidžia sėdėdami (tiek mokykloje, tiek ne mokykloje), pvz. žaidžiant ar dirbant kompiuteriu, mobiliuoju telefonu, žiūrint televizorių, ruošiant namų darbus, skaitant, užsiimant rankdarbiais ir pan.

Pagal Bendrąsias fizinio aktyvumo rekomendacijas visoms amžiaus grupėms, kurios parengtos remiantis PSO fizinio aktyvumo skatinimo gairėmis (Higienos institutas, 2021 m.), suaugusiems rekomenduojama užsiimti vidutinio intensyvumo aerobine fizine veikla bent 150–300 minučių arba bent 75–150 minučių didelio intensyvumo aerobine veikla per savaitę. Suaugę asmenys, norintys gauti didesnės naudos savo sveikatai, turėtų vidutinio  intensyvumo ištvermės lavinimo fizinės veiklos trukmę padidinti iki 60 minučių per dieną, o didelio intensyvumo fizinio aktyvumo trukmę – iki 30 minučių  per dieną bent 5 dienas per savaitę. Mokyklinio amžiaus vaikams rekomenduojama kasdien sukaupti mažiausiai 60 minučių vidutinio ar didelio intensyvumo fizinės veiklos. Didžioji dalis kasdienės fizinės veiklos turi būti ilgai trunkanti ištvermę lavinanti (aerobinė) veikla. Tiek suaugusieji, tiek mokyklinio amžiaus vaikai turėtų apriboti laiką, praleidžiamą pasyviai sėdint.

Judėjimo sveikatos labui diena yra skirta įkvėpti bet kurio amžiaus žmonių grupes judėti ir svarbiausia – rūpintis savo sveikata. Nepriklausomai ar tai būtų energingas pasivaikščiojimas parke, jogos sesija ar draugiškos futbolo rungtynės, kiekvienas judesys prisideda prie bendro sveikatos gerinimo. Judėjimo sveikatos labui dieną bendruomenės visame pasaulyje susiburia siekdamos skatinti žmonių aktyvų gyvenimo būdą. Yra begalė būdų bendruomenėse ir individualiai leisti laisvalaikį aktyviai. Tai yra puiki proga išsilaisvinti nuo sėdimosios gyvensenos įpročių bei džiaugtis judėjimo malonumu.

Judėjimo sveikatos labui diena nėra tik vienos dienos veikla, tai yra, kibirkštis ilgam fizinio aktyvumo įsipareigojimui. Ši diena turi paskatinti žmogų fizinio aktyvumo veiklai, kuri truks ilgiau nei vienas renginys, o taps įpročiu visam gyvenimui.

Taigi, nepriklausomai ar tai būtų rytinis bėgimas, ar šeimos dviračių kelionė, pasinaudokime galimybe judėti dėl geresnės sveikatos. Kartu padarykime kiekvieną dieną Judėjimo Sveikatos labui diena.

Judėjimo Sveikatos labui diena yra puiki galimybė pirmenybę teikti fiziniam aktyvumui ir skatinti sveiką gyvenimo būdą.  

HI informaciija


Paskutinį kartą redaguota: 2024-05-10 08:54