Naujiena

Namų valymas karantino metu

Gyvenamojo būsto nuolatinio valymo tikslas yra sumažinti mikroorganizmų skaičių gyvenamojoje aplinkoje.


Aplinkai valyti ar dezinfekuoti drėgnu būdu naudojamas šiltas vanduo ir kitos įprastinės dezinfekuojančios valymo priemonės. Pats paprasčiausias būdas namų sąlygomis yra pasigaminti tirpalą: 1 litrui šilto muiluoto vandens reikia geriamosios arba kalcinuotos sodos 20 gramų. Buitiniai plovikliai su dezinfekuojančiais priedais taip pat gali būti naudojami gyvenamojo būsto dezinfekavimui. Atkreiptinas dėmesys, jog naudojant dezinfekcinius tirpalus, būtina perskaityti ant jų pakuotės esančias instrukcijas ir jomis vadovautis.
Gyvenamojoje aplinkoje svarbiausia yra nuvalyti dažniausiai liečiamas, ir todėl galimai užterštas mikrobais vietas: išorines ir vidines durų, vonios, virtuvės maišytuvų, šaldytuvo rankenas, raktus nuo namų, nuotolinio valdymo pultelius, klaviatūrą, elektroninius įrenginius (pvz., mobilius telefonus) ir kitus dažnai liečiamus paviršius.
Grįžus iš lauko būtina su muilu, mažiausiai 20 sekundžių, o geriausiai 40–60 sekundžių plauti rankas. Dažnai plaunant rankas geriau tinka skystas muilas, nes jo pH (rūgščių ir šarmų pusiausvyra) yra žemesnė nei kietojo muilo, todėl mažiau dirgina rankų odą. Taip pat reikėtų nepamiršti plauti ar dezinfekuoti rankas pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, kosint ar čiaudint ir pan.

Nepamirškite rūbų ir batų

Grižus iš lauko, viršutinius drabužius rekomenduojama pakabinti atskirai nuo kitų drabužių, batus nušluostyti muiluotu šiltu vandeniu ir pastatyti atskiroje vietoje toliau nuo kitos avalynės.
Kaip valyti laiptines?
Laiptinę rekomenduojama plauti įprastu būdu, naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų).
 
Ar reikia valyti turėklus?
Taip reikia, nes tai dažnai liečiamas paviršius (nesvarbu ar yra laiptinėje sergančių užkrečiama liga ar ne). Turėklus rekomenduojama valyti bent kartą per dieną drėgno šluostymo būdu naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų).
 
Ar laiptinių vėdinimas yra aktualus?
Taip. Rekomenduojama laiptines vėdinti dažnai (mažiausiai 2–3 kartus per dieną), pvz., daryti skersvėjus.
 
Kaip valyti laiptinių langų palanges?
Laiptinių langų palanges rekomenduojama šluostyti drėgnu įprastu būdu, naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų).
 
Kaip valyti liftus?
Liftą rekomenduojama valyti įprastu drėgnu būdu, naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų).
 
Ar reikia valyti telefonspynes?
Taip. Valyti drėgnu būdu su šluoste (geriau vienkartine) naudojant įprastus ploviklius (juose yra dezinfekuojančių priedų). Po to rekomenduojama telefonspynes dezinfekuoti bent kartą per dieną šluostymo būdu naudojant dezinfekcinius tirpalus (70 proc. alkoholinius dezinfekantus).
 
Ar saugu sausu būdu valyti (šluoti) laiptines?
Nesaugu, nes tokiu būdu yra pakeliamos dulkės ir mikroorganizmai (ligų sukėlėjai: virusai, bakterijos ir kt.) ir juos gali įkvėpti žmogus.
 
Jei jūsų laiptinėje gyvena sergantis ar įtariamas sergantis užkrečiamąja liga, kaip dezinfekuoti laiptinę?
Rekomenduojama laiptinę ir turėklus dezinfekuoti alkoholiniu dezinfekantu, kurio koncentracija ne mažesnė nei 70 proc., arba buitiniu balikliu, kuriame chloro koncentracija yra 0,5 proc.
Kaip tvarkyti atliekas karantino metu?
Gyventojams rekomenduojama servetėles, tualetinį popierių, apsaugines kaukes ir kitas panašaus pobūdžio buitines atliekas mesti atskirai nuo kitų mišrių komunalinių atliekų – į atskirą skysčiams nepralaidų maišą, kurį pripildžius reikėtų įdėti į papildomą maišą ir, sandariai užrišus, išmesti į mišrių komunalinių atliekų konteinerį. Į papildomą maišą reikėtų sudėti ir atskirai rūšiuojamas pakuočių (popieriaus, plastiko, metalo) atliekas, o jas išmesti į pakuočių atliekoms skirtą konteinerį.
Žmonėms, kurie dėl to, jog yra grįžę iš užsienio ar turėję kontaktą su patvirtintu ar tikėtinu ligos atveju ir privalo izoliuotis, rekomenduojama šiukšles tavrkyti taip:
  • Izoliuotas žmogus, kuriam izoliavimas privalomas, buitines atliekas jų susidarymo vietoje, taip pat ir naudotas asmens apsaugos priemones (jei tokias naudojo), panaudotas vienkartines servetėles surenka į atliekoms skirtą konteinerį, į kurį įdėtas skysčiams nepralaidus maišas.
  • Kai buitinių atliekų konteineris pripildomas, izoliuotas žmogus užrištą maišą su atliekomis palieka už durų neišeidamas iš izoliavimo patalpos.
  • Savivaldybės paskirtas žmogus, kuriam pavestas maisto ir kitų būtinųjų priemonių pristatymas izoliuotam asmeniui, išneša maišą su atliekomis į bendrą buitinių atliekų konteinerį. Savivaldybės paskirtas žmogus buitines atliekas išneša mūvėdamas vienkartines pirštines, o išmetęs atliekas pirštines nusiima, išmeta į konteinerį ir dezinfekuoja rankas alkoholine rankų dezinfekavimo priemone.
  • Komunalines atliekas surenkančių įmonių darbuotojai, tvarkydami bendras buitines atliekas (surinkimas, išvežimas ir t.t.), dėvi įprastas asmenines apsaugos priemones (darbo drabužius, pirštines, kitas priemones, atsižvelgiant į buitinių atliekų tvarkymą reglamentuojančius teisės aktus).
  • Komunalines atliekas surenkančioms įmonėms užtikrina tinkamą darbuotojų, tvarkančių atliekas, rankų higieną pasirūpindamos higienos priemonėmis. Kiekvienoje transporto priemonėje turi būti rankoms skirtas dezinfekcinis tirpalas bei informacija apie tinkamą jo naudojimą.
  • Komunalines atliekas tvarkantys darbuotojai turi kuo dažniau plauti rankas su muilu, jei tokios galimybės nėra, dezinfekuoti rankas joms skirta dezinfekcine priemone, vengti socialinio kontakto su kosinčiais, čiaudinčiais asmenimis, laikytis saugaus atstumo (ne mažiau nei 2 metrai).
  • Komunalines atliekas surenkančioms įmonėms kiekvieną transporto priemonę aprūpina valymui ir dezinfekcijai skirtomis priemonėmis (šluostės, dezinfekcinis skystis, skirtas dažnai liečiamų paviršių valymui).
  • Jei atliekas tvarkiusiam asmeniui pasireiškia COVID-19 ligai (koronaviruso infekcijai) būdingi simptomai (staigiai prasidėjęs bent vienas iš šių simptomų: karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas), būtina skambinti į Koronos karštąją liniją telefono numeriu 1808.
  • Komunalinių paslaugų įmonės darbuotojui, turinčiam ūmios kvėpavimo takų infekcijos požymius, dirbti griežtai negalima.

 

 
Parengta pagal SAM IR ULAC specialistų rekomendacijas

Paskutinį kartą redaguota: 2020-03-30 10:41