Naujiena

Naujieji mokslo metai – be pandeminių ribojimų

Naujuosius mokslo metus šalies švietimo įstaigos pasitinka įprastai – be specifinių COVID-19 ligos plitimo ribojimų. Lieka galioti iki ekstremaliosios situacijos dėl COVID-19 taikyti visuomenės sveikatos saugos reglamentų (higienos normų) reikalavimai patalpų valymui ir vėdinimui.


Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai primena, jog tiek mokiniai, tiek mokyklos darbuotojai į ugdymo įstaigas turi atvykti sveiki, o pajutus peršalimo ar kitus simptomus, būdingus COVID-19 ligai (kosulį, karščiavimą, gerklės ar galvos skausmą ir pan.), nedalyvauti ugdymo procese.

Pagal šiuo metu galiojančias COVID-19 ligos diagnostikos ir gydymo rekomendacijas, mokiniai, mokytojai, kaip ir visi kiti visuomenės nariai, pajutę COVID-19 ligos požymius turėtų atlikti savikontrolės antigeno testą, kurį galima įsigyti parduotuvėje arba vaistinėje, ir kreiptis į šeimos gydytoją. Nors izoliuotis neprivaloma nei sergančiajam, nei sąlytį su juo turėjusiesiems asmenims, simptomus jaučiantiems žmonėms nerekomenduojama vykti į darbą, ugdymo įstaigą, kitas viešas žmonių susibūrimo vietas. Žmogus bus laikomas pasveikusiu gydytojo sprendimu, jei per 24 val. nebekarščiuos ir susilpnės kiti simptomai.

Dėmesys rankų higienai ir patalpų vėdinimui

NVSC specialistai taip pat primena, kad rankų higiena yra viena iš pagrindinių prevencinių priemonių, padedančių apsaugoti save ir visus šalia esančius nuo infekcijų, plintančių kontaktiniu būdu, todėl mokyklose turėtų būti tiekiamas šiltas ir šaltas vanduo, o prie praustuvių – skysto muilo, vienkartinių rankšluosčių.

Mokyklose patalpos turi būti vėdinamos natūraliai (atidarant langus) arba naudojant specialius įrenginius (vėdinimo sistemos). Ugdymo patalpų svarbu nepamiršti išvėdinti po kiekvienos pamokos.

Ypatingais atvejais – infekcijų plitimą ribojantis režimas

Jei atvėsus orams, mokyklose, darželiuose padaugės sergančiųjų COVID-19 liga, gripu ar kitomis ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI), mokyklos gali skelbti infekcijų plitimą ribojantį režimą. Jis ugdymo įstaigos ar atskiro srauto lygmeniu gali būti skelbiamas, jeigu mokykloje serga daugiau kaip 20 proc. mokinių arba ugdymo procese nėra dviejų trečdalių mokinių.

Klasės (grupės) lygmeniu infekcijų plitimą ribojantis režimas gali būti skelbiamas, kai klasėje (grupėje) nuo pirmo COVID-19 ligos atvejo nustatymo 14 dienų laikotarpiu COVID-19 liga patvirtinama 5 ir daugiau mokinių klasėje (grupėje) ir atvejų užsikrėtimo aplinkybės siejamos su ugdymo įstaiga. Arba kai bent trečdaliui klasės (grupės) mokinių diagnozuojama COVID-19 liga, gripas ar ŪVKTI arba pasireiškė ŪVKTI požymiai (pvz., karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas ir pan.).
Įvedus infekcijų plitimą ribojantį režimą vaikai 7 arba 14 dienų mokosi nuotoliniu būdu.

Nuo pavasario ugdymo įstaigose palaipsniui atsisakyta periodinio testavimo savikontrolės testais, paviršių tyrimų, privalomo srautų reguliavimo, kaukių dėvėjimo ir kitų COVID-19 ligos kontrolės priemonių. Ekstremalioji situacija dėl COVID-19 ligos Lietuvoje atšaukta 2022 m. gegužės 1 d.

ŠMSM Komunikacijos skyrius


Paskutinį kartą redaguota: 2022-09-22 13:26