Naujiena

Pasaulinė rankų higienos diena

Gegužės 5 d. dvyliktus metus iš eilės pasaulyje minima Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) inicijuota Rankų higienos diena. Šiais metais ji išskirtinė – minima tuo metu, kai pasaulis išgyvena COVID-19 pandemiją.


PSO dar kartą akcentuoja rankų higienos vaidmenį sveikatos priežiūros sistemoje. Šios organizacijos asamblėja paskelbė 2020-uosius Slaugytojų ir akušerių metais (angl. Year of the Nurse and the Midwife). O rankų higienos judėjimo šūkis – „Slaugytojai ir akušeriai – švari priežiūra jūsų rankose“. Minėtų darbuotojų vaidmuo gyvybiškai svarbus teikiant sveikatos priežiūros paslaugas. Šie žmonės paskiria savo gyvenimą tam, kad rūpintųsi motinomis ir vaikais, vykdytų imunizaciją ir teiktų patarimus sveikatos klausimais, rūpintųsi vyresnio amžiaus žmonėmis ir tenkintų kasdienius esminius sveikatos poreikius. Pasauliui reikia dar 9 milijonų slaugytojų ir akušerių, kad iki 2030 m. būtų pasiekta visuotinė sveikatos apsauga. Tad PSO kviečia visus sveikatos priežiūros darbuotojus atkreipti dėmesį į slaugytojų ir akušerių išskirtinį darbą – siekiama užkirsti kelią hospitalinėms infekcijoms ir apsaugoti pacientus, šeimas bei kolegas.

Rankų higiena ypatingai svarbi stabdant pasaulinio mąsto pandemiją sukėlusio COVID-19 viruso plitimą. PSO duomenimis, šis virusas plinta oro lašeliniu ir kontaktiniu būdu. Tai reiškia, kad infekuotos rankos – viena dažniausių žmonių ligų priežasčių, jos sudaro sąlygas užteršti virusu aplinkos paviršius, įvairius objektus ir žmones. Taip pat PSO pabrėžia, kad ir bendruomenių nariai, laikydamiesi tinkamos rankų higienos praktikos, atlieka svarbų vaidmenį kovojant su COVID-19 virusu (daugiau informacijos čia). Taigi, iš pirmo žvilgsnio toks paprastas dalykas kaip tinkama rankų higiena gali atlikti nepaprastą vaidmenį – išgelbėti tūkstančių žmonių gyvybes.

 Pagrindinės šių metų Rankų higienos dienos žinutės tikslinėms grupėms šios:
        - Slaugytojai: „Švari ir saugi priežiūra prasideda nuo jūsų.“;
        - Akušeriai: „Jūsų rankos daro viską motinoms ir kūdikiams.“;
     - Politikos formuotojai: „Pakelkite slaugytojų  lygį, kad išvengtumėte infekcijų ir pagerintumėte priežiūros kokybę. Sukurkite slaugytojų ir akušerių įgalinimo priemones.";
        - Infekcijų kontrolės vadovai: „Įgalinkite slaugytojus ir akušerius teikti švarią priežiūrą.“;
        - Pacientai ir šeimos: „Saugesnė priežiūra jums ir su jumis.“.

Rankų higienos praktika asmens sveikatos priežiūros įstaigose vertinama, remiantis jose sunaudotu alkoholinio rankų antiseptiko kiekiu. Higienos instituto duomenimis, 2019 m. rankų antiseptiko sunaudojimas Lietuvos bendrojo pobūdžio ligoninėse (10,5 ml / lovadieniui) beveik perpus mažesnis nei Europos Sąjungos šalyse 2016–2017 m. (20,3 ml / lovadieniui). Ir nuo 2012 m. jis beveik nekito (<10 ml / lovadieniui). Todėl rankų higiena išlieka aktualia problema šalies asmens sveikatos priežiūros įstaigose, o ypač COVID-19 pandemijos metu.

Higienos institutas, siekdamas prisidėti prie saugių ir kokybiškų sveikatos priežiūros paslaugų, parengė metodines rekomendacijas „Rankų higiena asmens sveikatos priežiūros įstaigose“ ir „Rankų higienos vertinimas asmens sveikatos priežiūros įstaigose“, paremtas PSO rekomendacijomis ir mokslo įrodymais.

Higienos instituto informacijaPaskutinį kartą redaguota: 2020-05-05 14:09