Naujiena

Patalpų vėdinimo reikšmė sveikatai

Marijampolės „Saulės“ pradinės mokyklos 4 klasių mokiniai praktiškai įsitikino kodėl būtina vėdinti patalpas. Vasario 25 d. ir kovo 3 d. mokiniai kartu su Marijampolės savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialiste, vykdančia sveikatos priežiūrą mokykloje, Jurgita Levuškiniene atliko ir vertino savo klasės patalpos oro kokybės matavimus.


Naudojant matavimo prietaisą „CEM DT-83“ matuota patalpos oro temperatūra ir santykinis oro drėgnumas. Matavimai atlikti pertraukų, pamokų metu esant nereguliariam vėdinimui – paprašyta bent pora iš eilės einančių pamokų ir pertraukų nevėdinti. Taip pat mokinių paprašyta stebėti savo savijautą matavimų metu – ar skauda galvą, jaučiamas mieguistumas, dėmesio sutelkimo mokymuisi sumažėjimas, gryno oro stoka, šaltkrėtis. Matavimo duomenis ir savo savijautos stebėjimus žymėjo lapuose. Matuoti labai patiko – keletas mokinių kvėpavo į matavimo prietaisą ir stebėjo kaip pakyla santykinis oro drėgnumas, temperatūra.

Gauti matavimų duomenys ir vėdinimo reikšmė sveikatai pristatyta mokiniams kovo 12 d. Paminėta, kad yra teisiniai dokumentai – higienos normos, kurios nusako koks turi būti mokyklų patalpų oro santykinis drėgnumas (35 – 65 proc.)ir temperatūra (klasėse šaltuoju metų laiku 18 – 22oC). Vertinant visų matavimų duomenis mokiniai nustatė, kad nebuvo pažeidžiami nustatyti klasių patalpų oro santykinio drėgnumo ir temperatūros mažiausi ir didžiausi dydžiai. Tačiau tuo laiko tarpu kai nebuvo vėdinamos pamokos ir pertraukos, mokiniai pastebėjo didėjančias santykinio oro drėgnumo ir temperatūros kreives. Didėjantį santykinį oro drėgnumą ir temperatūrą lemia mūsų kūno skleidžiama šiluma, iškvepiamas šiltas oras. Taip pat nevėdinama patalpa. Baigiantis pamokoms keletas mokinių pastebėjo, kad norisi gryno oro.

Analizės pabaigoje parodyta paveikslai, iš kurių matyti, kad nevėdinat patalpų, gali atsirasti pelėsis, plinta dulkių erkutės, virusai, bakterijos. O tai sukelia įvairius sveikatos sutrikimus – galvos skausmus, energijos stoką, blogą nuotaiką, odos alergijas, bronchinę astmą, peršalimus, gripą, tuberkuliozę, COVID- 19 ir kt. Visi mokiniai pritarė, kad kovoje su šiais sveikatos sutrikimais svarbu vėdinti, valyti drėgnu būdu patalpas, rankų higiena, kosėjimo-čiaudėjimo etiketo taisyklių laikymasis, organizmo grūdinimas grynu oru, kontrastiniu dušu, sveikas gyvenimo būdas. O jei susirgai – neiti į darbus, ugdymo įstaigas, laikytis gydytojo nurodymų.

„Egzistuoja tūkstantis ligų, bet sveikata viena“ – vokiečių rašytojas, publicistas Liudvikas Bernė. Todėl saugokime šią vertybę – stiprinkime savo sveikatą, gerinkime savo patalpų oro kokybę.

 


Paskutinį kartą redaguota: 2020-04-17 13:11