Naujiena

Rugsėjo 9 dieną pasaulyje minima Vaisiaus alkoholinio sindromo diena.

Rugsėjo 9-ąją pasaulis mini Tarptautinę vaisiaus alkoholinio sindromo (VAS) dieną. Devinto metų mėnesio devintoji diena pasirinkta neatsitiktinai – tam, kad dar kartą būtų priminta, jog besilaukianti moteris visus devynis nėštumo mėnesius turi nevartoti alkoholinių gėrimų.


Vaisiaus alkoholinis sindromas (VAS) yra vaisiaus ir embriono pažeidimai dėl alkoholio poveikio nėštumo metu. Alkoholio vartojimas nėštumo metu yra dažniausia apsigimimų, vystymosi, augimo ir elgesio sutrikimų priežastis. Šis sindromas sukelia vaikui sunkių, nesugrąžinamų pakenkimų. VAS turinčiam vaikui yra būdingi tam tikri požymiai: augimo atsilikimas iki gimimo ar po jo; centrinių nervų sistemos pažeidimai; būdingi veido ir kaukolės srities pokyčiai; alkoholio poveikio nulemtos raidos anomalijos. Tai yra įgimtas sindromas ir jo galima išvengti, jei besilaukianti moteris nėštumo metu nevartoja alkoholio.

Vaikai, gimę su vaisiaus alkoholiniu sindromu, pasižymi tam tikrais specifiniais bruožais:

- maža galvos apimtis (mikrocefalia);
- raukšlės akių kampučiuose;
- siauras akių plyšys;
- žema nosies nugarėlė;
- trumpa, plokščia nosis;
- plona viršutinė lūpa;
- trumpas latakas tarp viršutinės lūpos ir nosies;
- sulėtėjęs augimas ir per mažas svoris.

Daugelyje atvejų stebimi tik maži nukrypimai nuo normalaus vystymosi spektro. Tai galioja taip pat ir elgesio savybėms bei uždelstam psichiniam vystimuisi:

- hiperaktyvumas;
- nesugebėjimas sukaupti dėmesį;
- mokymosi sunkumai;
- sutrikusi smulkioji motorika;
- nesugebėjimas prisitaikyti prie naujų sąlygų;
- uždelstas psichinis vystymasis;
- kalbos sutrikimai;
- klausos sutrikimai;
- mitybos sutrikimai.

Priklausomai nuo to, kaip mama vartoja alkoholį, yra išskiriamos įvairios alkoholio pakenkimo vaikui formos ir sunkumo laipsniai. Sunkiais atvejais pasitaiko ne tik širdies, lyties organų ar inkstų vystymosi sutrikimų, bet ir smegenų pakenkimų. Diagnozei labai svarbu motinos anamnezė, susijusi su alkoholio vartojimu, nes nėra tokio laboratorinio testo, kuris leistų lengvai nustatyti ar prognozuoti VAS. Alkoholio vartojimą motinos dažniausiai slepia, todėl pakankamai sunku tai išsiaiškinti.

Sergančių VAS vaikų išgijimas neįmanomas, nors įvairūs sklaidos trūkumai gali būti pašalinami ar sumažinami operaciniu būdu. Nėra tokių vaistų, kurie ištaisytų įvairiapusį vystymosi atsilikimą. Laimei, daugelio organų vystymasis iškart po gimimo nesibaigia. Tai ypač reikšminga smegenų brandai.
VAS yra visos visuomenės, o ne tik moterų problema, todėl Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka kviečia šią dieną paminėti ir pasiklausyti virtualią paskaitą, kurios tiesioginė transliacija vyks Rugsėjo 9 d. (pirmadienį) 9 val. 9 min. internete adresu https://www.youtube.com/watch?v=iQ60e2TZj4Q. Kviečiame visus prisijungti prie šios gražios akcijos ir skleisti žinią apie VAS visai visuomenei!

Paskutinį kartą redaguota: 2019-09-09 14:19