Naujiena

Rūkymas ir koronavirusas

Plintant naujajam koronavirusui (COVID-19) Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas atkreipia Lietuvos gyventojų dėmesį į rūkymo keliamą žalą bei komplikacijų riziką, užsikrėtus koronavirusu.


Vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis,  rūkymas gali tapti įvairių vėžinių susirgimų (plaučių, bronchų, trachėjos, gerklų, lūpų, stemplės vėžio) priežastimi, sukelti koronarinę širdies ligą, periferinių kraujagyslių pažeidimus, lėtines obstrukcines plaučių ligas. Su įvairiais plaučių pažeidimais yra siejamas ir elektroninių cigarečių rūkymas, kurio metu elektroninėje cigaretėje esantis skystis paverčiamas aerozoliu, pažeidžiančiu plaučių ląsteles ir mažindamas gebėjimą reaguoti į infekcijas,  rodo atlikti tyrimai (Madison ir kt., 2019; Henry ir kt., 2020; Perrine ir kt., 2019). Taip pat rūkymas gali paskatinti pneumonijos, cukrinio diabeto komplikacijų atsiradimą, ūmines ir lėtines kvėpavimo organų infekcijas ir kt.

Pabrėžiama, jog registruotų mirčių atvejų skaičius nuo koronaviruso bei atvejai, kai asmenys yra kritinės būklės, susiję ne tik su vyresniu sergančiųjų amžiumi, tačiau ir su sveikatos problemomis, tokiomis kaip vėžys, širdies ligos, cukrinis diabetas bei kvėpavimo takų, plaučių ligos. Atliktas tyrimas (Wang ir kt., 2020) parodė, jog rūkymas yra susijęs su įvairiais biologiniais procesais, įskaitant ir imuniteto atsaką į virusą, kuomet COVID-19 užsikrėtę asmenys gali susidurti su rimtesnėmis sveikatos problemomis. Kadangi mokslinių tyrimų, kurie analizuotų koronaviruso ir rūkymo sąsajas, trūksta, svarbu atsižvelgti į tai, jog rūkymo sukeltos pasekmės žmogaus organizmui (vėžiniai susirgimai, širdies, plaučių ligos ir kt.) gali būti susiję su kylančiomis komplikacijomis, užsikrėtus koronavirusu.

 Departamentas skatina nerūkyti, negarinti, o nusprendusius neatsisakyti šio žalingo įpročio – nerūkyti namuose (virtuvėje, balkone ir kt.), šalia kitų asmenų, kadangi kvėpavimas tabako dūmais užterštu oru gali padidinti nerūkančiųjų riziką susirgti plaučių, širdies kvėpavimo takų ligomis.

Daugiau informacijos apie pagalbą metant rūkyti galite rasti svetainėje www.nerukysiu.lt.

 

Būkime atsakingi, saugokime save ir kitus.


Paskutinį kartą redaguota: 2020-03-27 12:25