Naujiena

Skiepai apsaugo nuo B tipo meningokokinės infekcijos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Kauno departamentas informuoja, kad per 2019 m. 8 mėnesius Lietuvoje registruota 23 meningokokinės infekcijos atvejai, iš kurių – 4 mirties atvejai. 2018 m. registruota 40 susirgimų meningokokine infekcija ir 5 mirties atvejai. 2017 m. – 81 susirgimas ir 11 mirčių.


Rekomendacijos sąlytį turėjusiems asmenims

Artimą sąlytį su ligoniu turėjusiems asmenims skiriamas profilaktinis gydymas antibiotikais, kurį rekomenduojama pradėti kuo anksčiau, bet ne vėliau kaip per 7 paras po buvusio kontakto. Visi kolektyvo nariai savo sveikatą turi stebėti 10 dienų.

Artimą sąlytį su ligoniu turėjusių asmenų grupei priklauso:

  • Šeimos nariai.
  • Asmenys, gyvenantys kartu ir miegantys toje pačioje patalpoje (pvz., bendrabučiuose, kareivinėse).
  • Asmenys, dirbantys toje pačioje patalpoje (pvz., mokyklos suolo draugai).
  • Kiti artimai (1 m. atstumu) bendravę asmenys.

Kaip užsikrečiama meningokokine infekcija?

Užsikrėsti galima oro lašeliniu būdu artimai bendraujant su sergančiais asmenimis arba sveikais bakterijų nešiotojais. 5–10 proc. sveikų suaugusiųjų gali turėti šį sukėlėją kvėpavimo takuose. Užsikrėtus 70–80 proc. asmenų nesuserga, bet įgyja imunitetą ir lieka nešiotojais, 10–30 proc. suserga lengva, į peršalimą panašia, infekcija ir tik 1–3 proc. gali susirgti žaibine ligos forma.

Skiepai – efektyviausia profilaktikos priemonė

Nuo 2018 m. liepos 1 d. B tipo meningokokinės infekcijos vakcina įtraukta į vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių ir skiepijama valstybės biudžeto lėšomis. Vyresniems nei 12–15 mėn. vaikams ir suaugusiems rekomenduojama pasiskiepyti savo lėšomis.

Dėl skiepų rekomenduojama kreiptis į savo šeimos gydytoją.

Kitos profilaktikos priemonės

Meningokokinės infekcijos sukėlėjas neatsparus aplinkos poveikiui ir greitai žūsta, todėl patalpas (ypač kur būna daug žmonių) rekomenduojama dažnai vėdinti ir valyti drėgnu būdu. Taip pat svarbu dažnai plauti rankas, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.

 

 

Kontaktai žiniasklaidai

Kristina Mikalauskienė

Tel.: (8 37) 33 16 84, 8 676 53401

El. p. kristina.mikalauskiene@nvsc.lt


Paskutinį kartą redaguota: 2019-10-30 09:31