Naujiena

Užsikrėtusiųjų COVID-19 lankytos vietos – viename žemėlapyje

Kviečiame apsilankyti svetainėje covid19plitimas.lt. Tai drauge su Developeris.lt komanda sukurta svetainė su informatyviu žemėlapiu bei vietomis, kuriose lankėsi užsikrėtę asmenys. Ji leidžia susipažinti su informacija apie vykdomus epidemiologinius COVID-19 tyrimus ir jų rezultatus, apie virusu užsikrėtusių asmenų lankytas vietas ir kitą svarbią, su COVID-19 valdymu susijusią informaciją. Tai yra atvejų epidemiologinės diagnostikos metu surinkta informacija, kurią susirgę žmonės pateikė NVSC specialistams.


Kodėl svarbi ši informacija?

Siekiant suvaldyti užkrečiamųjų ligų plitimą, NVSC vykdo visų COVID-19 atvejų epidemiologinius tyrimus – apklausia asmenis, aiškinasi užsikrėtimo aplinkybes, sąlytį turėjusius asmenis bei kitą epidemiologiškai svarbią informaciją, kuri yra nuolat pildoma. Šie duomenys gali būti reikšmingi priimant sprendimus, susijusius su šios ekstremalios situacijos valdymu Lietuvoje.

Kada prasideda epidemiologinis tyrimas?

Kai laboratorijoje gaunamas teigiamas COVID-19  tyrimas, informacija apie jį siunčiama Sveikatos apsaugos ministerijai (SAM) ir gydymo įstaigai, kuri ėmė mėginį iš žmogaus organizmo. SAM paskelbia oficialią statistiką (skaičius) apie teigiamų tyrimų skaičių. Tuo metu NVSC dar neturi informacijos apie asmenį, kuriam šis tyrimas atliktas. Gydymo įstaiga, gavusi iš laboratorijos tyrimų rezultatus, juos susieja su asmenimis, kuriems atlikti tyrimai, ir informuoja juos bei NVSC. NVSC epidemiologinį tyrimą paprastai pradeda tik gavęs oficialų pranešimą iš gydymo įstaigos apie patvirtintą užkrečiamosios ligos atvejį. COVID-19 atveju, dažnai tyrimą pradedame net nespėjęs gauti oficialaus, o tik telefoninį pranešimą, tačiau negavus jokio pranešimo, tyrimo pradėti neįmanoma. Atminkime: kuo daugiau laiko specialistai turės savo tiesioginiam darbui (epidemiologiniam tyrimui), tuo greičiau bus išsiaiškinti sąlytį turėję asmenys ir užkirstas kelias infekcijos plitimui.

Kokią informaciją renkame?

NVSC specialistas susisiekia su susirgusiuoju, jei tuo metu leidžia jo sveikatos būklė, ir aiškinasi, kur asmuo buvo, kur keliavo, kur galėjo užsikrėsti, kada pajuto ligos simptomus, kada kreipėsi į medikus, su kuo bendravo pastarąsias 14 dienų iki simptomų atsiradimo (išsiaiškinami sąlytį turėję asmenys), susisiekia su visais sąlytį turėjusiais asmenimis ir informuoja, kaip elgtis ateinančias 14 dienų (t. y. kad privaloma izoliuotis namuose), pateikia informaciją į oficialią informacinę sistemą, parengia informaciją, kurią galima skelbti viešai (atvejų epidemiologinių tyrimų rezultatai). Žemėlapyje matomas viešos vietos yra pačių užsikrėtusiųjų įvardintos, kur jie lankėsi dar nežinodami, jog jau yra užsikrėtę. Taip pat matoma iki kada tai yra aktualu – dažniausiai tai 14 dienų nuo apsilankymo toje vietoje.

Svarbus ir asmeninės informacijos saugumas

Informuodami apie nustatytus atvejus, negalime suteikti tokios informacijos, kad būtų galima nustatyti asmens tapatybę, todėl prašome būti korektiškiems ir nereikalauti pateikti informacijos, kuri gali pažeisti asmenų teisę į privatumą bei asmens duomenų apsaugą.

Jei jūs lankėtės pažymėtose vietose nurodytu laiku ir su jumis nesusisiekė NVSC specialistai, prašome užsiregistruoti paskambinus šiuo telefono numeriu: +370 62077547. Kreiptis tik darbo laiku (I-IV 8:00-17:00, V 8:00-15:45).

 

 

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento informacija


Paskutinį kartą redaguota: 2020-04-27 17:18